Четвер, 17.07.2025, 14:38
Біологія клітини
Головна | Реєстрація | Вхід Вітаю Вас Гість | RSS
Меню сайту
Статистика

Онлайн всього: 2
Гостей: 2
Користувачів: 0
Головна » 2009 » Серпень » 11 » Клітинні органели
Клітинні органели
12:15

Цитоскелет має значення також в поділі клітини.

Клітинні органели. Ці структури представлені ядром, хромосомами, ядерцем, центріолі, мітохондріями, рибо-сомами, лізосомами. Вони характерні за деякими винятками як для клітин тварин, так і для клітин рослин.

  У клітинах еукаріотичних організмів міститься, як правило, по одному ядру, рідше по два і більше. У зрілому стані еритроцити ссавців і клітини сітовідних трубочок покритонасінних рослин позбавлені ядер, тоді як клітини скелетних м'язів хребетних і молочних судин рослин є багатоядерними. Для інфузорій характерна наявність двох ядер - одне невелике (мікронуклеус) і один великий політенное (макронуклеус).

Звичайно ядро має округлу, паличковидну четковідную витягнуту й інші форми. Розміри його коливаються від 2 до 100 мкм, а обсяг складає близько 65 мкм3. Особливо великі ядра характерні для статевих клітин (розміром до 500 мкм). Відношення обсягу ядра до обсягу цитоплазми називають ядерно-плазмовим ставленням, яке у клітин усіх типів звичайно постійно.

Будова ядра характеризується надзвичайною складністю, хоча принципово однаково в клітинах всіх еукаріотичних організмів. У разі тварин клітин ядро розташовується в центрі клітини. Навпаки, в клітинах рослин воно має пристінковий локалізацію. Однак положення, форма і розміри ядра можуть змінюватися залежно від інтенсивності метаболізму. У ядрі містяться хромосоми та ядерця (див. нижче). Завдяки їм ядро щільно заповнений ДНК, РНК і білками. Вміст ядра іноді називають нуклеоплазми або каріоплазмой. Вона відокремлена від цитоплазми ядерною мембраною, побудованої з двох шарів (зовнішнього та внутрішнього) товщиною по 7 нм кожен і має пори діаметром 40-100 нм. Пори займають близько 5% площі ядра. Через ядерні пори синтезується в ядрі РНК виходить у цитоплазму, де вона бере участь в трансляції генетичної інформації (синтезі білків).

Ядерна мембрана і ядерні пори об'єднані з мембранної системою клітини, внаслідок чого клітина, по суті, каналізована різними проходами, що забезпечують двосторонній рух речовин в клітині, починаючи від плазматичної мембрани. У порах виявлені глобулярні і фібрилярні білкові структури. Кількість часу залежить від виду клітин і зазвичай збільшується у 8-періоді. Тим мембранними шарами є так зване перінуклеарное простір шириною 20-60 нм. Зовнішня ядерна мембрана часто переходить у ендоплазматичну мережу. Коли клітини діляться, ядерна оболонка зникає, а після поділу відновлюється. Ядерне речовина (каріоплазма) - щільний колоїд.

Найважливіша функція ядра полягає в тому, що воно є центром керування в клітині, в ньому відбувається синтез ДНК, РНК та ядерних білків.

  Хромосоми розташовуються в ядрі. Їхня назва введено в літературу В. Вальдейлом в 1883 р. Вони мають форму паличок, ниток, петель. Для кожної хромосоми характерні індивідуальні особливості, що стосуються довжини і положення перетяжки (Центромера) по довжині хромосоми.

Переглядів: 3863 | Додав: zaharmuslv | Теги: трубочок, Рослин, Клітин | Рейтинг: 5.0/2 |
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Форма входу
Пошук
Календар
«  Серпень 2009  »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31
Архів записів
Друзі сайту
Copyright MyCorp © 2025
Зробити безкоштовний сайт з uCoz